نکات خرید درب چوبی

فرض کنید وارد فروشگاهی شده اید که پر از درب های مختلف با رنگ ها و طرح های گوناگون می باشد،در همان قدم های اول به خودتان می گویید چه دربی مناسب منزل یا محل کار من می باشد؟؟؟

شاید اولین اقدامی که انجام می دهید سراغ فروشنده فروشگاه بروید و در تصور خود فکر کنید که این فروشنده اطلاعات کامل دارد و می تواند در کمترین زمان شما را به خواسته ای که می خواهید برساند. اگر چه خودتان تصور می کنید که این عمل درست ترین کار است ولی ذهن شما شاید این را قبول نکند !!! چرااا ؟!! زیرا ذهن شما می گوید این فروشنده فقط قسط فروش و سود خود را دارد و به جای یک انتخاب مناسب برای من دربی را بفروشد که سود بیشتری برای خودش دارد (البته همه فروشندگان به این صورت نیستند و بعضی از آن ها به این شکل رفتار می کنند ولی ذهن ما این موضوع را قبول نمی کند)

با این مطلب می خواهیم شما را فروشنده خود کنیم تا وقتی وارد یک فروشگاه با کلی درب متفاوت می شوید،بدون این که نیاز باشد از کسی سوالی بپرسید در همان قدم اول سراغ دربی که مد نظر شما هست بروید و با خیال راحت و بدون عذاب وجدان خرید خود را انجام می دهید.

با این مقدمه می رویم سراغ اصل مطلب،که وقتی وارد فروشگاه می شویم چه سوالاتی درباره درب های چوبی و ضد سرقت ذهنمان را درگیر میکند و پاسخ آن ها چیست....؟؟!!

پس از چند توضیح کلی درباره ی درب های چوبی و ضد سرقت و طرح چند سوال شما به راحتی فروشنده ی خرید خود در زمینه ی درب های چوبی و ضد سرقت می شوید.

انتخاب یک درب چوبی بستگی به نوع کاربری (درب ورودی،اتاق خواب،لابی و ...) و محل قرار گیری آن دارد که دارای ویژگی های مختلف می باشد.

این ویژگی ها شامل :

1- مقاوم باشد

2- کنترل کننده صدای داخل و بیرون باشد

3- از نظر طراحی به محیط زیبایی بصری بدهد

4- امنیت محیط را افزایش بدهد

5- عایق حرارتی باشد

مشخصات درب چوبی

درب های چوبی از نظر ساخت به 3 دسته تقسیم می شوند :

1- درب های تمام چوب

2- درب های پانلی: 

درب پانلی از دو بخش کلاف و پانل تشکیل شده است.

بخش کلاف شامل تخته های چوبی عمودی در دو طرف درب می باشد و تخته های چوبی افقی در بالا و پایین درب و در بعضی موارد در وسط استفاده می شود.

3- درب های روکش دار: 

ساختار این نوع درب ها همانند درب پانلی می باشدکه روکشهای مختلف(روکش طبیعی<ورق های نازک از چوب طبیعی>،روکش مصنوعی<ورق های متشکل از کاغذهای تزئینی یا غیر تزئینی>) بر روی فراورده های چوبی نظیر MDF،HDF،نئوپان و ... می چسبانند.

در وسط این درب ها از هانی کام(هسته میان تهی)که شکل ظاهری و محل قرار گیری هانیکام در عکس زیر می باشد و یا از فوم یا تخته چوب هایی باچگالی کم (هسته صلب) استفاده می شود.

هانیکام

 

**نکته:یکی از ویژگی های خوب درب های چوبی این می باشد که شما می توانید درهرسایز و طرحی آن ها را سفارش بدهید.

انواع درب های چوبی ساختمانی:

-درب MDF: ساختار درب MDF چوب روسی می باشد که در فضای خالی بین درب ​نیز می توان از هانی کام و لایه ۳ میلی ضربدری استفاده کرد(هانيکام يا در اصل honeycomb به معناي شانه عسل يا لانه زنبور از مصنوعات چوبي مي باشد که به نسبت فيبر بسيار سبک تر است، در راستاي طول و عرض انعطاف پذير بوده اما از جهت ارتفاع کاملا محکم می باشد و اين موضوع باعث مي شود که فضاي خالي بين درب هاي چوبي را به خوبي پر کرده و استحکام آن را زیاد کند) به دلیل کاهش وزن درب های داخلی معمولا از هانی کام استفاده می شود.درب mdf

-درب HDF: درب های HDF از نوعی تخته فیبر درست می شوند و مناسب برای استفاده در فضای داخلی می باشند برای مقاومت درب در برابر ضربه و شکستگی بیشتر فضای خالی میان درب را با شبکه بندی چوبی پر می کنند.

hdf

-درب HPL (ملامینه): ورق رویه این درب ها HDF است که بر روی آن یک ورق نازک از کاغذ کرافت پرس شده است.در واقع نام بهتر این درب ها را HDF ملامینه می شود بگذاریم. این نوع درب ها مقاومت رطوبتی،حرارتی و ضربه ای خوبی نسبت به درب های دیگر دارند ولی به علت نوع روکش آن ضد خش نمیباشد. اگر انتخاب شما درب HPL می باشد و قصد دارید که این درب را در برابر رطوبت مقاوم کنید، دور تا دور آن را توسط رنگ یا نوار های ABS بپوشانید زیرا آب به راحتی وارد چوب می شود و عمر درب را کاهش می دهد.

درب ملامینه

-درب ABS: درب ABS از درب های داخلی می باشد که بدنه آن MDF یا نئوپان است که با رویه ABS پوشانده می شود. درب های ABS ضد آب می باشند.

درب abs

-درب PVC: این نوع درب ها با ورق های HDF و یا MDF به وسیله دستگاه ممبران با PVC روکش می شوند. نام این درب در بازار به نام درب PVC و یا درب HDF و یا MDF با روکش PVC می باشد.

-درب تمام چوب: درب تمام چوب کلا از چوب تشکیل شده و کاملا توپر می باشد. ( نظیر درب تمام چوب روسی ، درب تمام چوب راش و … ) این درب ها از استحکام و مقاومت بالاتری نسبت به درب روکشی برخوردارند.

درب تمام چوب

-درب ضد سرقت: این نوع درب ها که بیشتر برای ورودی ساختمان و امنیت بیشتر استفاده می شوند کاملا ساختاری متفاوت با درب های تمام چوب و روکش دار دارند که در ادامه به طور کامل درباره ی این درب ها توضیح داده می شود.

درب ضد سرقت

بعد از این که شما با انواع درب های چوبی ساختمانی آشنا شدید سوالاتی که چه دربی مناسب من می باشد ذهن شما را درگیر میکند. ما در چند سوال سعی میکنیم سوالات شما جواب دهیم.

از نظر قیمت کدام درب چوبی هزینه کمتری دارد؟ شاید اولین موضوعی که در خرید برای ما مهم هست قیمت یک محصول می باشد،درب های چوبی از نظر قیمت به فاکتورهایی نظیر جنس درب ،ایرانی یا خارجی بودن درب و یراق الاتی که برای آن استفاده می شود بستگی دارد. پس نمی توان دقیقا این را گفت که این مدل درب از مدلی دیگر ارزان تر یا گران تر می باشد. ولی اگر بخواهیم فقط از لحاظ جنس درب چوبی این موضوع را بررسی کنیم درب های تمام چوبی و ضد سرقت از درب های دیگر بسیار گران تر می باشند.

کدام درب چوبی مقاومت و استحاکم بیشتری دارد؟ منظور ازمقاومت و استحکام این می باشد که درب های چوبی با توجه به نوع کاربری چه مقدار باز و بسته می شوند و در برابر ضربه مقاوم هستند.

MDF روکش ملچ < MDF > HDF روکش چوب طبیعی < HPL < درب ضد سرقت

کدام درب امنیت بیشتری برای ما فراهم می کند؟ وقتی بحث امنیت می شود،با اهمیت ترین محیطی که نیاز به امنیت می شود درب ورودی ساختمان می باشد. از لحاظ امنیت امنیت درب های تمام چوب و ضد سرقت بالا ترین امنیت را نسبت به درب های روکش دار دارد. درب های چوبی روکش دار اصلا مناسب برای ورودی نمی باشند و توصیه می شود بیشتر برای فضاهای داخلی ساختمان استفاده شود.

عمر درب های چوبی به چه مواردی بستگی دارد؟ عمر درب های چوبی به نوع نگهداری و محل نصب درب بستگی دارد و نمی توان گفت که یک نوع درب از درب دیگرمی تواند عمر بیشتری داشته باشد. عواملی همچون رطوبت،خورندگی توسط حشرات،ضربه و مهم ترین موضوع محل قرار گیری درب می باشد. در کل می توان گفت درب های تمام چوبی و ضد سرقت عمر بالاتری نسبت به درب های چوبی روکش دار دارد.

از نظر رنگ پذیری چه دربی مناسب می باشد؟ به جز درب های تمام چوب که طرح چوب را دارند،تمامی درب های دیگر قابل رنگ پذیری می باشند ولی درب های اچ دی اف به دلیل فشردگی بافت چوبی رنگ پذیری کمتری دارد.

با طرح این سوالات می توان به این نتیجیه درباره درب های چوبی برسیم که کدام درب چوبی برای چه کاربری مناسب می باشد:

-درب های مناسب برای اتاق خواب ها و فضاهای داخلی:

از تمامی درب های روکش دار و تمام چوب می توان برای این فضاها استفاده کرد.

-درب های مناسب برای حمام،سرویس و فضاهایی که در مجاورت رطوبت هستند:

درب های چوبی روکش دار ای بی اس مناسب ترین انتخاب برای این فضاها می باشند ولی بعضی افراد از درب های اچ دی اف هم برای این فضاها استفاده می کنند(اگر از این درب ها استفاده کردید باید اصول نگهداری آن ها به خوبی رعایت کنید و در مقایسه با درب های اچ دی اف از عمر کمتری در این فضا ها برخودار هستند) یک نکته:یک اشتباه بین بیشتر افراد در انتخاب درب سرویس و حمام ها می باشد که فکر می کنند درب های روکش پی وی سی درب های مناسبی برای این فضاها می باشد ولی کاملا در اشتباه هستند.ورق پی وی سی بسیار مقاوم در برابر رطوبت می باشد ولی چون برای درب های سرویس وحمام از درب با روکش پی وی سی استفاده می شود اصلا مقاومت لازم را ندارد.

-درب های چوب مناسب برای ورودی ساختمان:

درب های تمام چوب و ضد سرقت مناسب ترین درب ها برای ورودی ساختمان می باشد.

نکته : از معایب درب های چوبی می توان به مواردی از جمله خورندگی در برابر حشرات،مقاومت کم دربرابر رطوبت، مقاوم نبودن در برابر آتش اشاره کرد. ​