نکات خرید اسانسور

درزمان گذشته آسانسور فقط وسیله ای برای جابجا کردن افراد به طبقات مختلف بود ولی امروزه علاوه بر وظیفه اصلی خود یکی از ملاک های زیبایی ساختمان و حتی برای خیلی از افراد یک آسانسور زیبا یکی از ملاک‌های اولیه خرید یا اجاره خانه خود می باشد .

این طور می توانم بگوییم که بعد از ورودی ساختمان و لابی که به زیبایی ساختمان اضافه می‌کند یک آسانسور مدرن و شیک، زیبایی ساختمان و همچنین ارزش ساختمان را چند برابر می‌کند.

در انتخاب اولیه آسانسور علاوه بر زیبایی، امنیت آسانسور هم بسیار با اهمیت می باشد.

امنیت آسانسور با انتخاب تجهیزات با کیفیت تامین می شود، اگر تجهیزات مناسب و با کیفیت انتخاب نکنید علاوه بر اینکه امنیت شما در خطر می باشد نیاز به سرویس های متعدد بعد از نصب دارد که هزینه‌های زیادی برای شما دارد.

پس برای انتخاب یک آسانسور امنیت و زیبایی را باید با هم در نظر بگیرید و وقتی می خواهیم با یک مشاور، طراح و یا فروشنده آسانسور صحبت کنیم این دو مورد را با هم از او بخواهید.

در نظر بگیرید برای ساختمان خود یک آسانسور بسیار مدرن و شیک را تهیه کنید، اما از لحاظ فنی کیفیت خوبی نداشته باشد و همیشه خراب باشد،و یا آسانسور با کیفیتی تهیه کنیم ولی از لحاظ ظاهری مناسب نباشد و کوچک باشد ،این موارد باعث می شود تمام ساکنان ساختمان وقت و انرژیشان از بین برود.

با این مقدمه شما متوجه شدید که برای شروع خرید و نصب یک آسانسور چه نکاتی مهم می باشد .

علاوه بر این موضوع باید اطلاعاتی از آسانسور داشته باشید تا از سود جویی برخی فروشندگان یا مجریان آسانسور جلوگیری کنید و با اطلاعات کامل از آنها مشاوره تکمیلی بگیرید.

ما در ادامه به طور مختصر اطلاعاتی که لازم می باشد در مورد خرید آسانسور داشته باشید را به شما می دهیم که این اطلاعات بیشتر در مورد آشنایی با تجهیزات آسانسور می باشد. 

نکات فنی اولیه خرید و نصب آسانسور:

اولین نکاتی که ذهنمان را در انتخاب آسانسور درگیر می کند این است که برای چه تعدادی از افراد، در چه ارتفاعی و به طور متوسط برای چه ظرفیتی در هر بار استفاده نیاز به نصب آسانسور داریم را بررسی می کنیم.

 اگر به این مسئله مهم دقت نکنیم، عدم تناسب باعث به وجود آمدن مشکلات بعدی می‌شود.

بعد از بررسی این موارد و محاسبات فنی آن ها ،مواردی که در نصب و راه‌اندازی یک آسانسور به کار می‌روند مانند ،کیفیت تجهیزات، کیفیت نحوه نصب و کنترل کیفیت تجهیزات نصب شده بسیار مهم هستند و می‌توانند تعیین‌کننده کیفیت کلی آسانسور باشند.

انواع آسانسور:

آسانسور ها از لحاظ عملکرد به 4 دسته کششی،هیدرولیکی،هوم لس و مغناطیسی تقسیم می شوند که ما سعی می کنیم به طور مختصر شما را با نوع عملکرد و بعضی از قطعات و تجهیزات مهم این نوع آسانسور ها آشنا کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب برای خرید خودتان را داشته باشید.

همچنین آسانسور ها از نظر کاربری هم به دسته های مختلف تقسیم می شوند.

1-نفربری 2-باربری 3- حمل خودرو 4-درون هواپیما 5-خودروبر 6-غذابر

 

1- آسانسور کششی: معمولا از یک موتور الکتریکی  که در بالاترین نقطه‌ی مسیر قرار داشته(در برخی طرح‌ها در پایین مسیر) بهره می‌برند و با استفاده از سیم بکسل که به کابین متصل شده است، آن را بالا و پایین می‌برند.

این نوع آسانسور از پر کاربرد ترین انواع آسانسور مخصوصا در کشور ما می باشد.

فضای این نوع آسانسور ها از سه بخش اتاق آسانسور(موتورخانه آسانسور) ، چاه آسانسور و چاهک آسانسور  تشکیل شده است.

موتورخانه: در این محیط تجهیزاتی از جمله موتور،گیربکس(در صورت وجود)،گاورنر،تابلو کنترل قرار دارد.در این نوع آسانسور ها بهترین حالت قرار گیری موتور خانه در قسمت بالای چاه آسانسور می باشد.

طراحی اتاق اسانسور به عواملی همچون تهویه،نور اتاق،محل قرار گیری تجهیزات داخل اتاق و حتی جهت باز شدن درب موتور خانه بستگی دارد که در نهایت مورد تایید بازرسین اسانسور باید قرار بگیرد.

چاه یا چاله آسانسور: مسیر حرکت کابین آسانسور از پایینترین ایستگاه تا بالاترین ایستگاه در چاه یا چاله آسانسور انجام می شود.

چاهک آسانسور : فاصله بین کفِ پایین ترین ایستگاه تا کفِ چاه آسانسور را (چاهک آسانسور) می گویند، که بافر(ضربه گیر) در کف چاهک قرار می گیرد.

در تصویر زیر می توانید نحوه عملکر و جایگیری تجهیزات آسانسور کششی را ببینید: 

آسانسور های کششی از تجهیزات و قطعات بسیاری تشکیل شده اند که ما سعی می کنیم بعضی از آن ها را که در هنگام خرید توچه به کیفیتشان مهم می باشد را به طور مختصر توضیح دهیم.

اسانسور کششی

1- موتور و گیربکس آسانسور:

نیروی محرکه لازم برای جابجایی کابین آسانسور توسط موتور آسانسور تولید می شود.

موتور آسانسور با برق سه فاز کار می کند، لذا در صورتیکه حتی یکی از فازها قطع باشد، آسانسور از کار خواهد افتاد.

موتور های آسانسور کششی به دو نوع گیربکسی و بدون گیر بکسی تقسیم می شوند.(گیربکس نیروی موتور را دریافت کرده و قدرت آن را افزایش که باعث کاهش سرعت چرخش می شود که در دو نوع تک سرعته و دو سرعته می باشد)

2- تابلو فرمان اسانسور:

وظایف تابلو فرمان حرکت آسانسور و تنظیم سرعت، باز شدن و بسته شدن بموقع دربها می باشد.

تابلو کنترل برای هر یک از انواع آسانسور متفاوت است و حتی اگر آسانسور مجهز به درایو باشد، تابلو کنترل مخصوصی باید برای آن ساخته شود.

تابلو فرمان اسانسور

3- فلکه کششی آسانسور:

مسیر چرخش سیم بکسل را طوری روی فلکه موتور هدایت می کند که اصطکاک مناسبی بین آنها وجود بیاید و احتمال سر خوردن کابل از روی شیار فلکه موتور را به حداقل برسد. تنظیم فلکه کششی به وزن آسانسور بستگی دارد.

فلکه کششی اسانسور

4- سیم بکسل آسانسور :

قرقره متشکل از کابین و وزنه تعادل از طریق سیم بکسل به یکدیگر متصل شده و در چاه آسانسور معلق هستند.تعداد، نوع و ضخامت سیم بکسل از طریق محاسبات و جداول استاندار به دست می اید.

سیم بکسل

5- کابین آسانسور :

اتاقی که برای جا به جایی به طبقات افراد یا بار در آن قرار می گیرند.

اتاق آسانسور را معمولا از جنس،استیل،شیشه، چوب و یا ترکیبی از آن ها می سازند، همچنین در اغلب کابین آسانسور ها یکی از دیواره های آن را آینه می کنند تا از کوچک بودن کابین را بزرگتر نشان بدهند.

جدول انتخاب کابین اسانسور

در جدول زیر می توانید به راحتی کابین مورد نظر خود را انتخاب کنید:

6- درب کابین و طبقات:

آسانسور دارای 2 درب می باشد که یکی برای کابین و دیگری برای طبقات تعبیه می شود.

درب های آسانسور به 3 دسته اتوماتیک ،لولایی و اتوبوسی(آکاردئونی) تقسیم می شوند.

درب اتوماتیک : درب های اتوماتیک به دو دسته رو بازشو(تلسکوپی)و وسط باز شو (سانترال) تقسیم می شوند.دربهای کابین از نوع درب های اتوماتیک می باشند.

درب اتوماتیک اسانسور

درب لولایی:درب های لولایی ساده ترین وارزان ترین نوع درب طبقه است.درب های لولایی به فضای بسیار کمی از نظر عرض درب نیاز دارند، اما دارای معایبی از جمله عدم کنترل زمان باز وبسته شدن و همچنین به دلیل این که با زاویه ۹۰درجه نسبت به دیوار باز می شود و باعث مسدود شدن راهرو می گردد.

درب لولایی اسانسور

درب اتوبوسی (آکاردئونی): این نوع درب ها فضای کمی را اشغال میکنند و مانند درب های اتوبوس عمل میکنند.

از این نوع درب ها برای اغلب برای کابین استفاده می گردد.در حال حاظر از این نوع درب ها کمتر استفاده میکنند.

7-شستی،پنل کنترل کابین،کلید احضار:

این تجهیزات برای کنترل آسانسور توسط افراد می باشد که فرمان خود را از طریق این تجهیزات به تابلو کنترل منتقل می کنند.

این تجهیزات از انواع متنوعی دارند و دارای عملکرد های گوناگون می باشند.همچنین یکی از عوامل زیبایی و پر کاربرد آسانسور این تجهیزات هستند.

8-یوک کابین:

یوک در واقع شاسی کابین آسانسور است و قطعات کابین روی آن استوار هستند.

یوک باید در مرکز ثقل کابین قرار بگیرد، در غیر اینصورت در دراز مدت کابین و اجزای آسانسور آسیب می بینند. به همین دلیل است که نباید با آسانسور مسافربری، بار حمل کرد.

9-وزنه تعادل :

وزنه ای معادل وزن کابین خالی (بدون مسافر) از طریق قرقره به کابین متصل می کنند .این وزنه برای این منظور می باشد که انرژی و استهلاک موتور آسانسور کاهش یابد،همچنین جنس وزنه می تواند از چدن و یا سرب باشد.

وزنه تعادل اسانسور

10-ریل راهنما آسانسور:

برای حرکت مستقیم و عمودی کابین آسانسور و وزنه تعادل در چاه ریل راهنما نصب می گردد تا باهم برخورد نکنند و مسیر حرکتشان هدایت شود.

ریل آسانسور توسط نگهدارنده ریل به دیواره چاه آسانسور متصل می شود که در ساختمان های فلزی به تیر آهن عمودی اصلی متصل است و درساختمان های بتنی صفحه یا پروفیلی از قبل می بایست برای اتصال پیش بینی شود متصل می شود.

یکی از مواردی که بازرسان آسانسور برای تایید بسیار حساس می باشند، تراز بودن ریل راهنما می باشد که باید در نصب آن بسیار دقت کنید.

11-ترمز آسانسور:

ترمز آسانسور کششی را می توان به 2 دسته تقسیم کرد:

ترمز مغناطیسی :این ترمز در واقع نوعی سوئیچ است که در صورت داشتن برق حرکت آسانسور میسر است ولی اگر برق قطع شود موتور و در نتیجه آسانسور قفل می شوند.

در هنگام قطع برق شهر، این سیستم بصورت دستی آزاد می شود تا عملیات انتقال کابین به ایستگاه پایین تر انجام شود.

پاراشوت:پاراشوت یک سیستم مکانیکی (غیر الکتریکی) می باشد که برای ایمنی آسانسورتعبیه شده است.

پاراشوت اسانسور

 ترمز پاراشوت به یوک کابین متصل می شود و هنگامی عمل می کند که سرعت حرکت کابین، از حد مجاز (115 درصد سرعت اسمی آسانسور) بیشتر باشد.

 

12-بافر(ضربه گیر) آسانسور:

بافر وسیله ای است که در چاله آسانسور و در زیر کابین و وزنه تعادل تعبیه می شود .

عملکرد آن به این صورت می باشد که وقتی آسانسور، در پایین ترین ایستگاه از حد مجاز پایین تر رود، به آرامی با بافر برخورد می کند و باعث می شود اتاق آسانسور تکان کمتری را تحمل کند.

بافر در انواع ضربه گیر پلی اورتان، ضربه گیر فنری و ضربه گیر هیدرولیک (روغنی) وجود دارد.

بافر اسانسور

13-سیستم بلک اوت آسانسور:

سیستم بلک اوت یا برق اضطراری آسانسور،در زمانی عمل می کند که یک یا چند فاز از برق سه فاز آسانسور قطع شده باشد.

سیستم بلک اوت در واقع از چند باطری ذخیره تشکیل شده است که برای انتقال آسانسور به نزدیکترین طبقه پایین انرژی کافی را در خود دارد.

علاوه بر این تجهیزاتی که به طور خلاصه آن ها را توضیح دادیم آسانسور کششی از تجهیزات دیگری از جمله کفشگ کابین،روشنایی چابه و کابین،فن،کابل متحرک،سنسور وزن،سنسور کنترل باز و بست درب و ... تشکیل شده است.

ما در این قسمت سعی کردیم تجهیزات مهم آسانسور کششی را که در هنگام خرید باید به آن ها توجه کنید  به طور مختصر توضیح دادیم.

 

2-آسانسور هیدرولیکی: این آسانسور ها از جک‌های هیدرولیکی، موتور برقی و پمپ تنظیم فشار روغن تشکیل شده اند.

جک هیدرولیک منبسط شده و کابین به سمت بالا حرکت می کند. برای پایین آمدن کابین، نیازی به قدرت موتور نیست و فقط جریان برگشت روغن هیدرولیک با شیر هیدرولیک کنترل می شود و کابین به سمت پایین باز می گردد.

آسانسور هیدرولیک فقط برای ساختمانهایی با نهایتا 5 ایستگاه قابل نصب است از این رو محدودیت هایی بابت نصب وجود دارد.

بسیاری از تجهیزات آسانسور هیدرولیکی و کششی شبیه به هم می باشند.

یکی از تجهیزات مهم آسانسور هیدرولیکی شیر اطمینان است.این شیر یک نوع شیر هیدرولیکی می باشد که در صورت افزایش سرعت حرکت کابین، با باز و بسته شدن از سقوط کابین جلو گیری کند.

در تصویر زیر می توانید نحوه عملکر آسانسور هیدرولیکی را ببینید:

اسانسور هیدرولیکی

3-آسانسور روم لس (MRL): آسانسور روم لس بدون موتور خانه، شباهت زیادی به آسانسور کششی دارد، با این تفاوت که موتور و گیربکس (در صورت وجود) در بالای اتاق آسانسور تعبیه شده و در واقع وزن موتور نیز روی کابین سوار است.

4-آسانسور مغناطیسی: نوین‌ترین نوع آسانسور می باشد که نحوه عملکر این نوع آسانسور ها به قطارهای مغناطیسی شباهت دارد و به این صورت می باشد که ریلهای راهنما و تجهیزات متصله، بر روی دیوار چاه آسانسور با مغناطیس دائم نقش استاتور موتور را انجام می دهد.

این نوع آسانسورها با حذف بسیاری از تجهیزات آسانسورهای موجود (وزنه های تعادل،فریم وزنه تعادل،ریلهای وزنه تعادل،سیم بکسل ها،تجهیزات نگهدارنده سیم بکسل ها،فلکه های چدنی و قرقره ها،موتور خانه و ...) توانسته بسیار کارآمدتر و با برخورداری از سرعت سریع با ضریب ایمنی مطمئن و سازگاری با محیط زیست و شرایط مطلوبتر به بهره برداری برسد.

همچنین قابلیت و توانایی حمل بارهای سنگین و محموله های نظامی و مخصوصا مهمات را به میزان 20.000 کیلوگرم دارد.

این نوع آسانسور ها به علت هزینه زیاد آن هنوز به طور عمده در بازار عرضه نشده است.

با انواع آسانسور و تجهیزات آن به طور کلی آشنا شدید ولی حالا شاید به خودتان بگویید چه آسانسوری مناسب می باشد و سوالاتی ذهن شما را درگیر میکند که ما با مقایسه مطرح کردن این سوالات سعی میکنیم جواب شما را بدهیم.

کدام آسانسور ها سرعت بالاتری دارند؟

مغناطیسی>کششی>روم لس>هیدرولیکی

از نظر امنیت کدام آسانسور مناسب تر می باشد؟

در حالت عادی تمامی آسانسور ها ایمن هستند ،ولی در شرایط خاص مثلا گیر کردن مسافرین در هنگام قطع برق، خراب شدن آسانسور و تعمیرات تفاوت هایی با هم دارند.

امنیت اسانسور ها در حالت خاص به این صورت می باشد:

مغناطیسی>هیدرولیکی>کششی>روم لس

هزینه خرید اولیه و نصب کدام آسانسور ها پایین تر می باشد؟

از نظر قیمت آسانسور ها به فاکتور های مختلفی نظیر نوع آسانسور،کیفیت قطعات و تجهیزات آسانسور  و تعداد ایستگاه آن بستگی دارد.

ولی از لحاظ کلی و قطعاتی که در انواع آسانسور ها به کار می رود می توان هزینه آن ها را برای یک ساختمان با تعداد ایستگاه مشخص به این صورت اعلام کرد:

مغناطیسی>کششی>روم لس>هیدرولیکی

کدام آسانسور فضای کمتری را اشغال می کند؟

کششی>روم لس>هیدرولیک>مغناطیسی

کدام آسانسور را می توان برای انواع کاربری ها استفاده کرد و از لحاظ محدیت نصب محدودیت کمتری دارد؟

از لحاظ محدودیت می توان عواملی همچون ارتفاع ساختمان، مساحت اتاق آسانسور، ظرفیت حمل بار، تامین قطعات و لوازم یدکی و تخصص لازم برای نگهداری،تعداد ایستگاه و ... را می توان بررسی کرد.

هیدرولیکی>روم لس>کششی

کدام آسانسور مصرف برق کمتری دارد؟

هیدرولیک>روم لس>کششی

هزینه تعمیر و نگهداری و تامین قطعات کدام آسانسور کمتر می باشد؟

روم لس>کششی>هیدرولیکی>مغناطیسی

ما سعی کردیم حدالمکان اطلاعات شما را در زمینه آسانسور بالا ببریم تا در هنگام خرید با مجریان و فروشندگان آسانسور در کمترین زمان به نتیجه مورد نظر برسید و از سود جویی بعضی از آن ها جلو گیری کنید.

لیست برتر این امکان را برای شما فراهم کرده است که لیستی از فروشندگان و شرکت های مجری و عرضه کننده تجهیزات آسانسور را به شما معرفی کرده و اطلاعات کامل آن ها را در اختیار شما قرار داده ایم تا به راحتی بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید.

 

فروشگاه های مجری و فروشنده تجهیزات آسانسور

شرکت های مجری، تولید کننده و واردکننده تجهیزات آسانسور